Najdłuższe piwnice z winem na świecie

Najdłuższe piwnice z winem na świecie

 Mołdawia jest pięknym krajem, o niewielkim przemyśle,  ale ogromnej  tradycji w produkcji wina. Uprawa winorośli i produkcja z nich wyśmienitych win oraz ich sprzedaż stały się czynnikiem generującym ponad 60% PKB Mołdawii. Stąd coroczne, otwierane przez Prezydenta Mołdawii święto wina  zamykające sezon uprawy winorośli.

W październiku na kilka dni ulice stolicy kraju – Kiszyniowa wypełniają stoiska kilkuset winnic, na których można degustować doskonałe wina. Bramy wielu winnic  otwierają   się   przy  tym  dla  osób  zaciekawionych  procesem  produkcji  i  składowania  napoju bogów. Prym wiodą winnice znajdujące się nieopodal stolicy kraju.

Cricova,  położona  około  18 km  na  północ od Kiszyniowa, to podziemne miasto liczące 150 km tuneli  z  winami, przemierzanych elektrycznymi kolejkami.

Milesti Mici położone 20 km na południe od Kiszyniowa i wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa w 2007 roku to największy skład wina na świecie. Znajduje się tam ponad 2.000.000 win, złożonych w podziemnych korytarzach wapiennych liczących ponad 200 km długości. Część udostępniona turystom to 50 km labiryntu ulic i chodników. Zwiedza się je własnymi autami, podążając podziemnymi drogami za autem przewodnika z przystankami w najciekawszych miejscach kompleksu. Następnie zwiedzanie kontynuuje się pieszo, przemierzając komnaty wypełnione beczkami z winem, czy ogromną liczbą butelek z winami należącymi do najznamienitszych osobistości świata polityki i show business’u. 

Na miejscu można również kupić za przystępne środki doskonałe  wino  z  różnych roczników.  My  sami,  za  kwotę  około  80  polskich  złotych  zakupiliśmy  butelkę ponad  30-letniego wina z 1987 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.